Atletism / Jandarmul de bronz

jandarm

* Lt. col. Valentin Munteanu a obţinut două locuri trei la Campionatul MAI

Jandarmii nemţeni au fost bine reprezentaţi la Campionatul de atletism şi cros al Ministerului Afacerilor Interne, desfăşurat la Constanţa, la finalul săptămânii trecute. Locotenent colonelul Valentin Munteanu (45 ani) a câştigat două medalii de bronz la 1500 metri şi cros. În prima probă, în care au luat startul 12 competitori, nemţeanul a trecut linia de sosire după 4:59, la 25 de secunde de câştigător.

În cea de a doua cursă, lt. col. Valentin Munteanu a trebuit să facă faţă unei concurenţe şi mai mari. 19 concurenţi s-au înscris la cros (3000 metri), pe care jandarmul nemţean l-a încheiat sub 12 minute: 11:21.

„Sunt mulţumit de performanţele obţinute, având în vedere faptul că sportivii clasaţi în faţa mea participă încă în competiţii naţionale şi internaţionale. Acest lucru, alături de timpii obţinuţi, arată că nivelul competiţiei a fost foarte ridicat”, a declarat lt. col. Valentin Munteanu, felicitat de către inspectorul şef al IJJ Neamţ, colonel Sorin Gherman.