Arbitrii au influenţat rezultatul

h jun1
LPS Piatra Neamţ – HC Buhuşi 23 – 30 (11 – 12)
Handbalistele junioare 1 de la LPS Piatra Neamţ au încheiat cu o înfrângere prima parte a campionatului. Fetele lui Constantin Rusu au cedat cu 23 – 30 disputa de pe teren propriu cu vecinele de la Buhuşi, după un meci în care cei doi arbitrii au influenţat rezultatul final. În repriza a doua, aceştia au descalificat pivotul, Daniela Bucătaru, pentru trei eliminări a câte două minute, destul de uşor acordate. Tehnicianul pietrean a trimis-o pe acest post pe Alexandra Turcu, dar şi aceasta a fost eliminată de pe teren. „Consider că cele două eliminări au fost destul de uşor acordate, şi în momente cheie ale jocului, iar din acest punct de vedere nu am mai putut controla finalul jocului”, a spus la final antrenorul Constantin Rusu. Cea mai bună jucătoare de la gazde a fost Georgiana Rusu, autoare a 10 goluri. LPS încheie astfel turul pe poziţia a şaptea în clasament şi va disputa primul meci din retur pe data de 19 ianuarie. „Vine pauza de iarnă pentru sărbătorile şi iarnă şi vom stabili în această perioadă planul pentru cum vom aborda returul”, a mai spus Constantin Rusu. Tot în ultima etapă din tur s-au înregistrat rezultatele: LPS Iaşi – CSS Gura Humorului 46 – 15, CSS Tg. Neamţ – LPS Botoşani 36 – 24 şi LPS Roman – CSS Bacău 38 – 21.