Aproape perfect

cetatea tg
Niciuna dintre cele 3 reprezentante ale judeţului Neamţ nu au pierdut în etapa a 18-a a ligii a treia. Ceahlăul 2 Piatra Neamţ a remizat pe teren propriu, 1 – 1 cu Kosarom Paşcani, formaţie care vrea promovarea în actuala stagiune. Trupa lui Ovidiu Marc a încput bine jocul de pe terenul sintetic de la satdionul Municipal şi a deschis scorul în minutul 33 prin Rusu. Oaspeţii au egalat la 5 minte după pauză, până la final nu s-a mai întâmplat nimic şi meciul s-a încheiat la egalitate, 1 – 1, iar Ceahlăul 2 rămâne neânvinsă în meciurile disputate în 2014. După acest rezultat, satelitul Ceahlăului a ajuns la 19 puncte şi se menţine în continuare pe poziţia a opta în clasament. Performera etapei a 18-a este Petrotub Roman, formaţie care s-a impus cu 2 – 0 în disputa de pe teren propriu cu CSM Moineşti, iar după acest succes a urcat pe poziţia a doua în clasamentul seriei întâi, cu 31 de puncte, la un punct în spatele liderului, Ştiinţa Miroslava. Pe stadionul Moldova din Roman, gazdele lui Vali Avădanei au deschis rapid scorul, încă din minutul 3 prin fostul jucător de la FC Ceahlăul, Ionuţ Enache. Romaşcanii şi-au menţinut avantajul până la pauză şi l-au majorat în partea a doua, după golul lui Pătraşcu din lovitură de la 11 metri. S-a terminat 2 – 0, iar Petrotub se anunţă una dintre formaţiile cu pretenţii la promovarea pe cea de-a doua scenă fotbalistică. Cetatea Tg. Neamţ a remizat în această etapă, 0 – 0, în deplasare, pe terenul celor de la Sporting Suceava. Trupa lui Ciprian Danciu a avut mare ghinion în jocul de la Suceava, unde a ratat foarte mutle ocazii de gol, iar mingea a refuzat să intre în poartă. În meciul de la Suceava, Cetatea a evoluat cu următorul unsprezece: Hărăguţă, Ciocoiu, Rotaru, Gorea, Huţanu, Bodron, Chirilă, Bucătaru, Petrescu, Dutciuc şi Munteanu, iar în partea a doua au mai intrat Pavel şi Ungureanu. După egalul de la Suceava, Cetatea a ajuns la 28 de puncte şi este în continuare pe locul 4 în clasamentul seriei întâi. Runda viitoare, târgnemţenii vor juca tot afară, pe terenul celor de la Kosarom Paşcani.