Aproape de victorie

ceahlauGaz Metan Mediaş – Ceahlăul Piatra Neamţ 2 – 2 (0 – 2). Au marcat Tahar 45’, Roman 85’/Dumitraş 20’, Margină 38’

Stadion: Mediaş, teren bun, vreme frumoasă, spectatori, cca. 200

Gaz Metan: Buchta – Creţu, Muth, Mujdragic, Buzean – Tahar, Cristea – R. Roberto, Figliomeni(Curtean 58’), C. Petre(Fl. Dan 81’) – Roman. Antrenor, Cristian Dulca.

FC Ceahlăul: Calancea – Dumitraş, Marc, Cazan, Slavickas – Tăbăcariu(Ichim 63’), Onciu – Popadiuc(Ţepeş 79’), Ştefănescu, Margină(Chitoşcă 60’) – Cârjan. Antrenor, Florin Marin.

Cartonaşe galbene: C.Petre 21’, Mujdragic 44’, 55’ Muth 90’/Tăbăcariu 30’, Margină 37’, Dumitraş 87’, Marc 90+3’

Cartonaş roşu: Mujdragic 55’

Arbitrii: Adrian Cojocaru – principal, Vasile Marinescu, Mircea Orbuleţ – asistenţi, Horaţiu Feşnic – rezervă.

Observatori: Nicolae Marodin, Marin Petrache.

Antrenorul Ceahlăului, Florin Marin, a promis înainte de meciul de la Mediaş că formaţia sa va încerca să facă un joc cât mai bun, şi s-a ţinut de cuvânt. Formaţia din Piatra Neamţ a fost aproape de cea de-a treia victorie din actuala stagiune în deplasare, dar a obţinut doar un rezultat de egalitate, 2 – 2, pe terenul celor de la Gaz Metan. Fără căpitanul Achim, accidentat, galben-negrii au reuşit un joc aproape perfect din punct de vedere tactic în Ardeal, şi au avut o primă repriză excelentă, în care au marcat de două ori. Totuşi, gazdele lui Cristian Dulca au început mai bine jocul, Cristian Petre şi Figliomeni semnând primele două ocazii la poarat lui Calancea. După aproximativ 20 de minute, oaspeţii au deschis scorul la Mediaş prin Dumitraş, care a reuşit una dintre cele mai spectaculoase faze ale etapei a noua. Fundaşul pietrean a luat o acţiune pe cont propriu, a traversat în dribling terenul, a trecut peste toată apărarea medieşeană, a intrat în careu şi a şutat cu stângul din lateral sub transversala lui Buchta. Reuşita lui Dumitraş poate candida lejer la golul etapei, fundaşul pietrean aflându-se la cel de-al doilea gol din acest campionat, după ce a înscris şi în partida de la Tg. Jiu. Pietrenii s-au apărat destul de bine după gol, iar gazdele au încercat să restabilească egalitatea pe tabela de marcaj. Tahar a încercat să îl surprindă pe Calancea cu un lob de la circa 50 de metri, dar mingea s-a dus pe lângă. Goal-kepper-ul pietrean a avut o intervenţie senzaţională în minutul 31, când a scos de pe linia porţii execuţia lui Cristea. Pe fondul de atac al gazdelor, băieţii lui Florin Marin au mai lovit încă o dată, în minutul 38, prin Margină, care a profitat de greşeala lui Creţu şi l-a învins pe Buchta cu un şut plasat. Golul de la Mediaş este primul din actuala stagiune pentru tânărul atacant pietrean. Ceahlăul putea intra cu două goluri avantaj la pauză, însă la ultima fază de atac a primei reprize, Gazul a redus din handicap prin Tahar, care a înscris plasat din careu. La 10 minute de la reluare, medieşenii au rămas cu un om mai puţin pe teren, după ce sârbul Mujdragic a văzut cel de-al doilea cartonaş galben din partea centralului Adrian Cojocaru. Deşi au evoluat în inferioritate numerică, gazdele au reuşit să egaleze cu 5 minute înainte de final. Rezerva Curtean a centrat bine şi Dan Roman a marcat din careu, cu toată oportunitatea unui fundaş al Ceahlăului. Nu s-a mai întâmplat nimic până la final şi Ceahlăul a plecat cu un punct de la Mediaş, deşi a fost foarte aproape de a câştiga toate cele 3 puncte. Punctul obţinut în Ardeal a refăcut clasamentul adevărului pentru trupa pietreană, care în acest moment are 0, iar în ierarhia internă continuă să se menţină pe poziţia a noua, cu 12 puncte. „Suntem a doua echipă din liga întâi ca medie de vârstă după Viitorul. Noi avem foarte mulţi jucători crescuţi la centrul nostru de copii şi juniori, sunt jucători de mare calitate şi de mare perspectivă, mă bazez pe ei şi îi folosesc pentru că au valoare. Nu au avut maturitate şi experienţă pentru a gestiona avantajul luat pe tabela de marcaj. Din păcate am primit gol în ultimele secunde ale primei reprize, poate dacă intram cu două goluri diferenţă la pauză, poate altul era rezultatul. Nu am ştiut să gestionăm nici superioritatea numerică care am avut-o în a doua repriză, ne-am retras prea mult, ne-au supus la presiune, a intervenit o greşeală colectivă şi am fost egalaţi. Am pierdut două puncte după părerea mea. Sper ca jucătorii să înveţe din aceste greşeli pe care le-a comis şi să nu le mai repete. Cred că echipa a făcut un joc bun la Mediaş, am jucat cu determinare mare, cu agresivitate, am întâlnit o echipă foarte bună, mult mai experimentată decât noi, dar iată că jucătorii mei au făcut faţă, au disputat 3 meciuri în această săptămână şi s-au descurcat foarte bine şi din punct de vedere fizic”, a spus după meci Florin Marin. De partea cealaltă, principalul de la Gaz Metan a fost nemulţumit de evoluţia echipei sale din prima repriză. „Mă aşteptam să fie o partidă grea, au câştigat şi la Steaua şi la Pandurii, două echipe importante ale campionatului. Am început destul de bine meciul, dar am ratat vreo 3 ocazii importante, ceea ce am făcut în repriza a doua, şi aici mă refer la atitudinea pe care am avut-o. Am jucat în 10 oameni în repriza a doua şi văd că se adevereşte dictonul că atunci când joci cu cuţitul la os strângi rândurile, am făcut exact cum ne-am propus la începutul meciului, cu presiune, am recuperat mingea, am jucat în profunzime şi am reuşit să egalăm. E bine că am egalat pentru că în acest campionat fiecare punct este foarte important”, a spus Crisitian Dulca. Sâmbătă, de la ora 16.00, în cadrul etapei a zecea, Ceahlăul va întâlni pe teren propriu pe FC Botoşani. Până acum, în runda a noua a ligii întâi, s-au disputat meciurile: CSMS Iaşi – Concordia Chiajna 1 – 2, Gaz Metan – Ceahlăul 2 – 2, FC Botoşani – FC Braşov 0 – 0 şi Rapid – Dinamo 0 – 3.