Aproape de un rezultat mare

HCM Baia Mare – HCM Roman 25 – 22 (12 – 10)

Handbalistele de la HCM Roman au ratat cucerirea Supercupei României, după ce au pierdut la o diferenţă de 3 goluri, scor 22 – 25, partida susţinută marţi la Barşov cu HCM Baia Mare, campioana en titre. În ciuda înfrângerii, formaţia pregătită de Florentin Pera a făcut un meci destul de bun în faţa celei mai puternice echipe din România, şi a condus de 3 ori în debutul întâlnirii, ultima oară în minutul 13, cu 6 – 5. Treptat, valoarea trupei lui Costică Buceschi şi-a spus cuvântul, fetele de la Baia Mare au intrat într-un avantaj de două goluri la pauză, scor 12 – 10. În partea a doua, băimărencele au condus cel mai mult la o diferenţă de 4 goluri, iar în final s-au impus cu 25 – 22, câştigând primul trofeu al sezonului. Formaţia din Roman a făcut un joc destul de curajos în faţa puternicei echipe de la Baia Mare, iar Daniela Băbeanu a marcat cele mai multe goluri pentru HCM Roman, 10. Pentru formaţia de la malul Moldovei au mai marcat Agrigoroaei 4, Iuganu 4, Toskovic 2, Mihalschi şi Druţu câte un gol. De la Baia Mare s-a remarcat Buceschi cu 6 reuşite. Raluca Agrigoroaei, de la HCM Roman, a fost desemnată la final MVP-ul partidei. „A fost un meci bun, echilibrat, în care noi ne-am luptat pentru fiecare minge. Prin lipsa de experienţă în anumite momente şi la poartă, Baia Mare a avut astăzi un plus”, a spus la final principalul romaşcan, Florentin Pera. Meciul din Supercupă de la Braşov a reprezentat şi un test util pentru handbalistele de la Roman înainte de startul noului sezon competiţional, care se va produce la finele acestei săptămâni. Sâmbătă, 30 august, de la ora 12.30, HCM Roman întâneşte în runda inaugurală, în deplasare, pe Universitatea Jolidon Cluj.