Al treilea eşec consecutiv

tiberiu serediuc

Concordia Chiajna – Ceahlăul Piatra Neamţ 2 – 0 (1 – 0). A marcat Serediuc(33’, 81’)

Stadion: Concordia, teren bun, vreme răcoroasă, spectatori, cca. 400

Concordia: Râmniceanu – Dima, Leca, Papasterianos(Ioniţă 85’), Bambara – Strătilă(Onduku 70’), Purece(Roşu 59’) – Ispir, Serediuc – Florea, Welington. Antrenor, Marius Şumudică.

Ceahlăul: Calancea – Dumitraş, Marc(Ichim 49’), Cânu, Slavikas(Cazan 59’) – Achim, Onciu – Gheorghiu(Ştefănescu 78’), Golubovic, Constantinescu – Jula. Antrenor, Costel Ilie

Arbitrii: Marian Balaci – central, Alexandru Celei, Daniel Hulubei – asistenţi, Teodor Crăciunescu, Ionuţ Iugulescu – adiţionali, Florin Păunescu – rezervă.

Cartonaşe galbene: Ispir 40’, Dima 49’, Florea 64’, Roşu 84’, 87’, Papasterianos 89’, Ioniţă 90’ / Marc 32’, Cânu 38’, 65’, Dumitraş 68’, 80’, Constantinescu 85’, Achim 89’, Cazan 90’.

Cartonaşe roşii: Roşu 89’ / Cânu 65’, Dumitraş 80’

Observatori: Adrian Vidan, Octavian Goga

Ceahlăul Piatra Neamţ a ajuns la cel de-al treilea eşec consecutiv în liga întâi, după 0 – 2, vineri seară, pe terenul echipei Concordia Chiajna, în prologul etapei cu numărul 26. Pe lângă cei 22 de actori de pe teren, rolul principal în disputa de la Chijna l-a avut arbitrul central Marian Balaci, cel care a condus total aiurea confruntarea de la Ilfov, a enervat aproape în totalitate jucătorii echipei oaspete, a scăpat meciul din mână, a acordat numai puţin de 15 cartonaşe galbene şi 3 roşii. Toate aceste „ingrediente negative” au dus la un fotbal modest, cu puţine realizări, dar din care formaţia gazdă a ieşit învingătoare, poate într-un fel meritat. Concordia şi Ceahlăul au câştigat un singur meci în ultimele 10 etape, gazdele la Tg. Jiu, iar oaspeţii la Galaţi, au bifat 4 remize şi 5 înfrângeri, iar în deplasare pietrenii au câştigat doar două partide în ultimele 31 de deplasări. Până la partida de vineri seară, trupa lui Costel Ilie a avut 9 jocuri din actuala stagiune în care nu a înscris şi tot atâtea în care nu a primit gol. Până la a-şi intra Balaci în rol, gazdele de la Chiajna au controlat începutul de meci şi Ispir a semnat prima ocazie abia în minutul 21, când şutul său de la 30 de metri s-a dus puţin pe lângă poartă. Eforul gazdelor s-a concretizat şi pe tabela de marcaj în minutul 33, când Serediuc a şutat sub transversală din careu, după ce a primit o minge cu capul pe spate de la Welington. Până la finele primei reprize nu s-a mai întâmplat nimic notabil decât cele 3 cartonaşe galbene arătate de centralul Balaci, două oaspeţilor şi unul echipei gazde. La 4 minute de la reluarea jocului, gazdele au o acţiune periculoasă pe partea stângă, Marc intervine şi faultează, dar centralul Balaci nu îi acordă fundaşului pietrean cel de-al doilea cartonaş galben. O face în schimb în minutul 65, când în acordă degeaba lui Gabi Cânu al doilea galben, după ce s-a consiedart că fundaşul pietrean l-a lovit cu cotul pe un adversar, deşi pe reluare s-a văzut clar că nici nu l-a atins. Faza s-a petrecut la un corner al Ceahlăului, care a avut cea mai mare ocazie de gol a întâlnirii. Dumitraş a reluat cu capul periculos cu capul mingea centrată din corner, însă Râmniceanu a avut o intervenţie de zile mari şi a respins în ultimul moment de pe linia porţii. Eliminarea a încins spiritele în tabăra oaspeţilor, care nu s-au mai concentrat asupra jocului, iar în minutul 71 s-a părut că tehnicianul pietrean, Costel Ilie, a dorit să îşi scoată echipa de pe teren, din cauza greşelilor mari de arbitraj. Nu s-a întâmplat aşa, meciul a continuat cu oaspeţii încercând în 10 oameni să egaleze şi au avut câteva oportunităţi, însă Jula şi Golubovic nu s-au descurcat în faţa porţii adverse. Cu 10 minute înainte de final, Dumitraş vede şi el al doilea cartonaş galben, meritat acordat, şi este eliminat de pe teren. Cu 2 jucători în minus, trupa din Piatra Neamţ a cedat şi imediat a primit cel de-al doilea gol, tot de pe partea stângă, acolo unde Welington şi Serediuc au făcut legea. Primul a pasat din nou decisiv şi, din careu, Serediuc, omul meciului, a şutat plasat la colţul lungă fără nicio şansă pentru Calancea. La 0 – 2, şi cu 2 jucători în minus, Ceahlăul nu a mai reuşit nimic, iar meciul s-a încheiat cu o nouă eliminare, de această dată în tabăra gazdelor, Roşu primind două cartonaşe galbene în decurs de doar 3 minute. Pe lângă greşelile de arbitraj, Ceahăul nu a arătat foarte multe la Chijna, jocul se află într-un real regres, iar echipa pare a evolua cu teamă. Este prima dată când galben – negrii pierd 3 jocuri la rând în actuala stagiune, iar situaţia în clasament se complică de la etapă la etapă, în acest moment Ceahlăul coborând pe poziţia a 11-a, cu 33 de puncte, fiind depăşită chiar de adversara de vineri. Concordia a ajuns la 34 de puncte, iar Marius Şumudică pare că îşi face destul de bine treaba la Chiajna. „A fost un meci bun, un meci în care ne-am dorit victoria, băieţii merită toate felicitările, au fost pregătiţi 100%. Am întâlnit una dintre echipele dificile ale campionatului şi aici mă refer la faptul că Ceahlăul primeşte foarte greu gol, aveau doar 23 de goluri primite, dar am reuşit să ne impunem cu 2 – 0. Mă bucur că n-am primit gol. Nu vreau să comentez arbitrajul, dar dacă au luat aceste decizii arbitrii văd cel mai bine pentru că în momentul de faţă sunt 6 arbitrii pe teren şi nu cred că se mai pot comite greşeli”, a spus la final tehnicianul Concordiei, Marius Şumudică. Pe lângă punctele pierdute, jocul de la Chiajna a lăsat urme adânci în tabăra Ceahlăului, care nu poate folosi aproape în totalitate linia defensivă la meciul de duminică de pe teren propriu cu Dinamo, în condiţiile în care Dumitraş, Cânu şi Marc sunt suspendaţi, iar Slavikas a ieşit accidentat de pe teren în disputa de la Chiajna. Ceahlăul – Dinamo se joacă duminică, 13 aprilie, de la ora 21, pe stadionul Municipal din Piatra Neamţ.

„Jocul nu prea mai funcţionează”

Prezent în tribunele stadionului Concordia la partida de vineri seară cu Chiajna, Viorel Mestecăneanu, preşedintele CA de la FC Ceahlăul, a criticat maniera de arbitraj a centralului Marian Balaci, care în opinia sa a influenţat clar rezultatul final. Oficialul pietrean a precizat totuşi că nici jocul Ceahlăului nu prea mai funcţionează ca în tur, iar antrenorii şi jucătorii trebuie să fie foarte atenţi până la finele sezonului pentru că echipa poate avea probleme pe final.

Rep: Domnule preşedinte, cum aţi caracteriza meciul de la Chiajna?

V.M: A fost un meci decis de prezenţa arbitrului în teren.

Rep: Credeţi că centralul Balaci a influenţat rezultatul final?

V.M: Categoric, primele 3 cartonaşe au fost date aiurea, a enervat jucătorii, a schimbat proporţia forţelor în teren. După o primă repriză, la care cei drept am luat un gol, dar a fost una dintre reprizele bune ale echipei noastre în deplasare. Referitor la jocul echipei s-a văzut lipsa de consistenţă în atac, am avut puţine ocazii deşi până la eliminări am controlat jocul, dar consider că jocul suferă în atac şi nu ştiu din ce cauză. Jucătorii parcă dau dovadă de lipsă de curaj. Chiajna nu m-a impresionat prin jocul ei şi, spun eu, valoric, este sub noi dar au marcat un gol frumos şi apoi, greşelile nenumărate ale arbitrului, au cântărit enorm. Nici pomeneală de faulturi, de cartonaşe galbene plus şi alte semnalizări aiurea ale acestui arbitru. Părerea mea că ar trebui să îl urmeze pe cel de la meciul FC Vaslui – FC Braşov şi să stea până la sfârşitul campionatului. Să vedem ce decizii se vor lua de cei în măsură să îi analizeze activitatea.

Rep: Cluburile cheltuie bani mulţi cu arbitrii, mai ales acum şi cu cei 2 adiţionali, care până acum nu au avut nicio influenţă?

V.M: Nu am văzut până acum vreo decizie a unui arbitru adiţional care să îndrepte o eventuală greaşeală a unui arbitru de centru.

Rep: Credeţi că aceste greşeli de arbitraj au fost influenţate şi de declaraţii antrenorului Şumudică, cel care înainte de meci spunea că arbitrii vor avea mari probleme cu el dacă se vor lua decizii eronate împotriva echipei sale?

V.M: Mai mult ca sigur cred că şi-a pus amprenta pe evoluţia arbitrului, probabil că a căzut în plasa ameninţărilor antrenorului advers şi de aici a pornit evoluţia lui destul de ezitantă. Dar vina îi aparţine în totalitate arbitrului şi nu actorului Şumudică.

Rep: S-a dorit scoaterea echipei de pe teren?

V.M: Nu s-a dorit şi nu o să scoatem niciodată echipa de pe teren.

Rep: Lăsând deoparte arbitrajul, totuşi parcă jocul echipei nu e acelaşi, sunt 3 eşecuri la rând, ceva parcă nu merge?

V.M: În apărare cred că stăm destul de bine, chiar dacă mai apar unele greşeli, dar lipseşte consistenţa în atac şi probabil că la meciurile care vor urma, antrenorul va analiza ce este de făcut pentru că lupta e departe de a fi încheiată, vedeţi ce rezultate surpriză apar, la care nu ne aşteptam, şi vine din spate, se apropie de noi, linia echipelor retrogradante.

Rep: Trebuie să avem emoţii pe acest final de campionat?

V.M: Nu e vorba de emoţii, dar trebuie să avem în vedere acest aspect până la terminarea campionatului, dar consider că în clasament suntem pe o poziţie care ne permite să abordăm următoarele meciuri cu încredere şi cu dorinţa de a înoda câteva meciuri bune şi de a scăpa definitiv de grija aceasta.

Rep: Următorul meci e cu Dinamo acasă, o echipă importantă a campionatului. Cum credeţi că va fi şi prin primsa problemelor de lot pe care le avem, după meciul de la Chiajna?

V.M: Este un meci cu Dinamo pe care noi îl aşteptăm de mai mult timp pentru a ne lua nişte revanşe faţă de alte meciuri care le-am disputat împotriva acestei echipe. Sper ca jucătorii să îşi dorească în continuare acest lucru deşi este posibil ca întreaga apărare să fie absentă, nu ştiu situaţia lui Slavikas care a ieşit accidentat de la Chiajna. E posibil deci să jucăm cu o nouă linie de apărare, dar sunt jucători tineri, dornici de afirmare şi de multe ori ambiţia şi dorinţa de a-şi câştiga un loc de titular poate fi mai importantă decât experienţa şi valoarea în sine.