Stadion: Municipal, teren bun, vreme frumoasă, spectatori, cca. 300

România: Poiană – Pascanu, Gisa, Opruț, Dinu – Grecu, Costache-cpt., Petre, Man – Negrea, Tănase. Rezerve utilizabile: Ureche, Olaru, Amariei, Jurj, Blanaru, Hăruț. Selecționer, Costel Enache.

Moldova: Cebotari – Mateescu, Belousov, Slivca, Ibrian – Dros, Gulceac, Stână, Focșa – Țurcan, Patrașco. Rezerve utilizabile: Dânga, Grecul, Chiperi, Cojocaru, Andronachi, Latâșov. Selecționer, Viaceslav Rusnac.

Eliminări: Opruț/Belousov, Latâșov

Arbitrii: Marius Diaconu – central, Ovidiu Arusoaei, Florin Cozma – asistenți, Cosmin Apetrei – rezervă.

Naționala de juniori a României, sub 18 ani, a obținut a doua victorie împotriva echipei similare a republicii Moldova, susținută la Piatra Neamț. Miercuri după amiază, elevii lui Costel Enache s-au impus cu 5-2, după ce luni, în prima confruntare, câștigaseră la limită, 1-0. Partida de miercuri a fost mult mai atractivă și mai spectaculoasă, cu răsturnări de scor, încununată la final cu 7 goluri. Antrenorul pietrean, Costel Enache, a fost nevoit să facă unele modificări în primul 11-zece fața de primul joc, în special în linia de mijloc, acolo unde Corban, cel care a marcat golul victoriei în meciul de luni, s-a accidentat la antrenament și nu a mai putut fi utilizat. Meciul a început prost pentru juniorii României și perfect pentru oaspeții de peste Prut, care au deschis scorul la Piatra Neamț încă din minutul 3, atunci când Stână a transformat o lovitură de la 11 metri. Golul le-a turnat plumb în ghete tricolorilor, care s-au apropiat rar de poarta adversă, iar în minutul 29 au primit și golul al doilea de la Gulceac. România a reușit să revină în joc până la pauză, după ce a redus din handicap în minutul 42, atunci când a beneficiat de o lovitură de la 11 metri, iar Petre a transformat de la punctul cu var. A fost 2-1 pentru oaspeți la pauză, rezultat care s-a menținut până în minutul 58, atunci când România a reușit să egaleze la 2, după golul Olaru, jucătorul de la Gaz Metan Mediaș. Fotbalistul de la UTA Arad, Denis Man, a adus România pentru prima dată în avantaj, când a înscris pentru 3-2 în minutul 59, iar final de meci de la Piatra Neamț a fost unul tensionat, presărat cu 3 eliminări. Mai întâi, Opruț de la tricolori a fost eliminat de pe teren, însă paradoxal România a început să joace mult mai bine și a marcat și golul de 4-2 prin același Olaru. Centralul partidei a eliminat și 2 jucători din tabăra adversă, pe Beloușov, care a primit direct cartonaș roșu, respectiv Latâșov, pentru două galbene, iar Moldova a încheiat partida cu doar 9 jucători. În minutul 85, Petre a înscris golul al cincilea pentru selecționata României, care s-a impus în cele din urmă cu 5-2 și care a plecat cu două victorii de la Piatra Neamț, reputate în fața republicii Moldova.

Pe finalul jocului, și selecționerul Moldovei, ViaceslavRusnac, a fost trimis în tribune pentru proteste, iar la final acesta a răbufnit. „Ne pare rău că am ales să jucăm la Piatra Neamț. S-a văzut clar că s-a dorit ca România să câștige acest meci și mă declar total nemulțumit de modul în care am fost arbitrați“, a declaratViaceslav Rusnac.

Confruntarea de miercuri a reprezentat și finalul stagiului centralizat de o săptămână, de la Piatra Neamț,pentru naționala sub 18 ani a României, care în această primăvară și vară va participa la mai multe acțiuni amicale în țară și străinătate. „A fost un meci câștigat de noi, însă după o primă repriză în care am jucat mai slab. Sunt însă mulțumit și satisfăcut că băieții au înțeles ceea ce le-am transmis la pauză, iar în repriza a doua au avut puterea necesară să întoarcă rezultatul în favoarea lor. Și acest test și-a atins scopul, nu pot să scot în evidență vreun jucător anume, ci remarc jocul colectiv al întregii echipe. A fost un stagiu de 7 zile reușit la Piatra Neamț, jucătorii pe care i-am avut în lot au acumulat, iar pe mulți dintre ei mă voi baza și la acțiunile următoare. Vrem să construim un lot omogen și o echipă puternică, la echipa națională vor mai veni și alți fotbaliști, care din diferite motive nu au fost prezenți la Piatra Neamț, și vrem ca în toamnă, la primele meciuri oficiale, să fim în cea mai bună formă”, a declarat selecționerul Costel Enache.

La fel ca și în primul joc, fotbalistul pietrean, Gabriel Amariei, a fost trimis pe teren de Costel Enache în repriza a doua, iar juniorul de la FC Ceahlăul a bifat astfel primele sale partide în tricoul echipei naționale a României. Pentru naționala sub 18 ani a României vor urma mai multe turnee amicale în perioada următoare, iar în luna octombrie, elevii lui Costel Enache vor participa la un prim turneu de calificare la Campionatul European sub 19 ani, din anul 2017. Turneul va avea loc în Olanda, unde România va întâlni țara gazdă, Norvegia și San Marino, iar primele două clasate se califică la turneul de elită din primăvara anului viitor. Atunci vor fi 7 grupe a câte 4 formații, iar câștigătoarea se califică la Campionatul European sub 19 ani din 2017.

HCF Piatra Neamț nu a jucat, dar a rămas pe 4 în clasament

Miercuri s-au disputat partidele rundei intermediare cu numărul 19 în divizia A de handbal feminin, etapă în care handbalistele de la HCF Piatra Neamț au stat, întrucât seria întâi este formată din doar 11 formații. Deși au stat, elevele antrenorului Dan Valentin au rămas pe poziția a patra în ierarhia seriei, întrucât echipa de pe locul 5, CSM II București, a pierdut fără drept de apel, 15-29, pe terenul liderului, Danubius Galați. Surpriza rundei s-a produs în capitală, acolo unde Știința București a bătut cu 33-27 pe CS Buzău, rezultat în urma căruia, gruparea buzoiană și-a diminuat substanțial șansele de a mai promova de pe primul loc în Liga Națională. În aceste condiții, Danubius Galați este în proporție de 99% promovată pe prima scenă handbalistică, fără a mai da baraj, cu 3 etape rămase de disputat până la finele campionatului. În ceea ce privește gruparea din Piatra Neamț, HCF mai are de jucat până la finele sezonului cu Șc. 181 București și CSM II București, în deplasare, respectiv Universitatea Constanța pe teren propriu. Antrenorul Dan Valentin și-ar dori ca partidele din capitală să se joace la o zi distanță, pentru a evita o dublă deplasare la București, în condițiile în care bugetul echipei pietrene este unul foarte redus. Rezultatele rundei a 19-a au fost următoarele,  Știința București – CS Buzău 33-27 (17-16), Știința Bacău – Activ Plopeni 30-21 (13-11), CSU Târgoviște – Șc. 181 București 35-37 (18-20), Danubius Galați – CSM II București 29-15 (14-10), iar HCF Piatra Neamț a stat.

Duelul dintre Spartac București și Universitatea Constanța s-a jucat aseară.

Naționala de minifotbal a României vine la Piatra Neamț

Naționala de minifotbal a României, de 6 ori câștigătoare a Campionatului European, ultima oară în 2015, și-a anunțat prezența în luna mai, la Piatra Neamț. Tricolorii vor efectua un stagiu de pregătire, în perioada 11-15 mai, și vor participa la cea de-a doua ediție a Cupei Adridan, competiție organizată de Asociația Județeană de Minifotbal Piatra Neamț. Organizatorii Cupei Adridan vor ca la ediția din acest an să fie prezente 16 echipe, iar până acum și-au anunțat prezența 13 formații.

Pe lângă naționala României, la Piatra Neamț vor mai evolua Premiersoft Auto Driver, Imperium EBS și Colosseum 2005, de la Iași, Kapriși Marsat, de la Roman, Neața&Prietenii, echipa lui Dani Oțilși Răzvan Simion de la Antena 1, și Tanzmannschaft, de la București, Golden Boys Bacău, Interconti Suceava și Sporting Vatra Dornei. Municipiul Piatra Neamț va fi reprezentat de două formații, Volta și Fenix Play. „Noi ne dorim să avem la start 16 echipe, pentru a avea un program plin de jocuri de vineri, 13 mai, până duminică, 15 mai. Am încredere că numărul de locuri se va completa din timp. Marele câștig este că va veni la turneu, echipa națională a României, campioana Europei de 6 ori la rând. Nu ascund faptul că ne mândrim cu prezența lor aici“, a spus Lucian Cozma, președintele Asociației de Minifotbal Piatra Neamț.