Al doilea succes consecutiv

jun1 lpsLPS Piatra Neamţ – Vicov Bucovina 37 – 21 (21 – 9)

Handbaliştii de la LPS Piatra Neamţ şi-au trecut în cont cel de-al doilea succes consecutiv, după ce s-au impus cu 37 – 21 în partida de miercuri de pe teren propriu cu Vicov Bucovina, din etapa intermediară cu numărul 24 a diviziei A. Elevii lui Stelian Bursuc veneau după succesul de la Târgovişte şi erau favoriţi în partida cu penultima clasată, formaţia suceveană reuşind să adune până acum 7 puncte în clasamentul seriei A. Gazdele şi-au respectat blazonul, au jucat bine în din debut în faţa unui adversar inferior valoric şi şi-au creat un avantaj consistent încă din prima repriză, iar la pauză aveau 12 goluri avantaj. În partea a doua, gazdele au mai scăzut uşor din turaţii, dar chiar şi aşa au înscris de fiecare dată când au avut posibilitatea şi la final au câştigat la o diferenţă confortabilă, 37 – 21. Succesul de miercuri a dus formaţia din Piatra Neamţ la 21 de puncte, care se menţine în continuare pe poziţia a zecea în clasament. În etapa de la finele săptămânii, LPS Piatra Neamţ va sta. În celelalte jocuri ale etapei a 24-a s-au consemnat rezultatele: CSU II Suceava – CSU Galaţi 28 – 42, Argeş Piteşti – CSM II Bucureşti 35 – 19, ACS Alexandria – CSM Focşani 23 – 22 şi Ştiinţa II Bacău – CSU Târgovişte 0 – 10, rezultat stabilit la masa verde. Cimentul Bicaz şi HC Buzău au stat, iar confruntarea dintre CSM Ploieşti şi Politehnica Iaşi se va juca pe data de 16 aprilie.

1.Argeş Piteşti  21  19  0  2  653-466  57p

2. CSU Galaţi  21  18  0  3  765-431  54p

3. CSM Ploieşti  19  18  0  1  652-470  54p

4. CSM Focşani  21  17  0  4  685-470  51p

5. Politehnica Iaşi  21  16  0  5  735-532  48p

6. HC Buzău  21  11  0  10  564-480  32p

7. ACS Alexandria  21  10  1  10  592-550  31p

8. Ştiinţa II Bacău  26  9  1  16  665-656  28p