Al doilea eşec la Cupa Federaţiei

fc ceah jun BFC Ceahlăul – Atletic Bradu Piteşti 1 – 5 (1 – 1)

Fotbaliştii juniori B de la FC Ceahlăul au pierdut şi cel de-al doilea meci de la turneul semifinal al Cupei Federaţiei, care are loc în aceste zile la Galaţi. După înfrângerea din primul joc, 0 – 1 cu Victor Frunză Rm. Sărat, elevii lui Florin Axinia au cedat marţi cu 1 – 5 confruntarea cu argeşenii de a Atletic Bradu Piteşti. Pietrenii au deschis scorul în prima repriză prin Drăghiceanu, însă piteştenii au egalat până al pauză. Juniorii de la FC Ceahlăul au atacat tot meciul, şi-au creat ocazii la poarta adversă, însă au primit 4 goluri în ultimul sfert de oră al întâlnii, în primul rând din cauza faptului că au căzut fizic. S-a terminat 5 – 1 pentru cei de la Atletic, însă un rezultat incorect faţă de ceea ce s-a întâmplat pe teren. „Eu sunt foarte mulţumit de jocul băieţilor, care au evoluat foarte bine, însă diferenţa, ca şi în primul meci s-a făcut la forţă şi la viteză, dacă ţinem cont că toţi jucătorii celorlalte 3 echipe sunt născuţi în anul 1998, în timp ce ai mei sunt născuţi în 99, iar la acest nivel un an de zile contează. De asemenea, a contat şi oboseala acumulată, după ce în prima partidă am jucat timp de o repriză în inferioritate numerică. Din păcate, trebuie să spun că clubul Ceahlăul nu m-a ajutat cu nimic pentru acest turneu semifinal. E păcat că s-a ajuns aici, să te califici la turneul semifinal şi să nu primeşti niciun sprijin din partea clubului pe care îl reprezinţi. M-au ajutat în primul rând părinţii copiilor şi 2 prieteni, Dan Manea, şi Ionuţ Bofan, acesta din urmă cu transportul. E greu în astfel de condiţii să ceri mai mult copiilor”, a spus antrenorul Florin Axinia. În partida a doua, FC Ceahlăul a evoluat cu următoarea formulă de echipă: Cotună, Albu, Crăciun, Palaghie, Juncu, Şoimaru, Babi, Smău, Vântu, Drăghiceanu şi Todiresei, iar pe parcurs au mai intrat Monac, Ciobanu şi Arghir. Astăzi, de la ora 10, în ultima zi a competiţiei, FC Ceahlăul joacă în compania gazdelor de la Oţelul Galaţi. Formaţia care va câştiga seria se va califica direct în finala Cupei Federaţiei.