Al doilea eșec consecutiv pentru VC Unic

Medicina Târgu Mureș – Unic Piatra Neamț 3-1 (-23, 18, 22, 16)

Voleibalistele de la Unic Piatra Neamț au ajuns la cel de-al doilea eșec consecutiv în partea a doua a campionatului, după 1-3, sâmbătă în deplasare cu Medicina Târgu Mureș, în etapa a treia a turneului pentru locurile 7-12. După ce miercuri au cedat acasă, 1-3 cu Penicilina Iași, elevele lui Rareș Gavril și Mihaela Voivod au pierdut cu același scor și pe terenul Medicinei, formație în fața căreia se pare că are un complex în actuala stagiune, după ce, până acum a pierdut toate cele 3 jocuri cu ardelencele. Subțirimea lotului și programul destul de greu și încărcat par a fi principalele motive care au dus la aceste rezultate mai puțin sperate de antrenori și oficialii pietreni. Fetele de la Unic au început totuși bine duelul din Ardeal și au câștigat primul set la limită, scor 25-23, dar nu au mai putut face față din punct de vedere fizic și au cedat următoarele 3 acte la 18, 22 și 16. Medicina s-a impus cu 3-1 după o oră și 38 de minute de joc, iar în urma acestei victorii a depășit în clasament chiar gruparea din Piatra Neamț, care a rămas cu 32 de puncte și a coborât pe poziția a noua. Runda viitoare, miercuri 29 martie, Hambele și compania vor evolua pe teren propriu cu SCM Pitești.

Rezultate, turneu locurile 7-12

Penicilina Iași – SCM Craiova 3-0 (21, 15, 9)

SCM Pitești – CSU Galați 3-0 (12, 15, 19)

Înfrângere pentru campioane

Sâmbătă s-au jucat și meciurile etapei a treia din turneul pentru locurile 1-6, acolo unde s-a consemnat prima înfrângere la zero din actuala stagiune pentru campioanele de la Alba Blaj. Ardelencele au cedat cu 0-3 pe terenul CSM-ului din Târgoviște, dar păstrează un avans liniștitor față de cea de-a doua clasată, CSM București, învingătoare sâmbătă cu 3-0 în duelul de acasă cu CSM Lugoj.

Rezultate, turneu locurile 1-6

CSM Târgoviște – Alba Blaj 3-0 (20, 18, 22)

CSM București – CSM Lugoj 3-0 (18, 13, 11)

Știința Bacău – Dinamo București 3-1 (20, -20, 16, 23)

Fără surprize la Caransebeș

Banatul Caransebeș – VCM LPS Piatra Neamț 3-0 (18, 21, 22)

Băieții de la VCM LPS Piatra Neamț au pierdut și cel de-al treilea joc din turneul pentru locurile 7-12, 0-3 pe terenul celor de la Banatul Caransebeș, și sunt ca și retrogradați în eșalonul al doilea. Elevii lui Nicu Buruș nu prea au contat în deplasarea de la Caransebeș, unde au cedat în minim de seturi, după o oră și 12 minute de la startul partidei. Gruparea pietreană a rămas ultima în clasament, cu 5 puncte, iar miercuri va evolua pe teren propriu cu Universitatea Cluj. Lupta pentru celălalt loc care duce în eșalonul inferior a devenit și mai acerbă, după ce studenții de la Universitatea Cluj au plecat cu un punct de pe terenul celor de la Unirea Dej, partida încheindu-se 3-2 pentru gazde. Cele două echipe sunt despărțite în acest moment de 3 puncte, în favoarea Unirii, dar va mai fi un meci direct pe terenul clujenilor.

Unirea Dej – Universitatea Cluj 3-2 (25, -21, -19, 26, 12)

Știința Bacău – Știința Baia Mare 3-0 (25, 21, 23)

Zalău s-a desprins în fruntea clasamentului

Rezultate interesante ți în turneul pentru locurile 1-6, rezultate de care a profitat Municipal Zalău, victorioasă cu 3-0 în partida de pe teren propriu cu CSM București. Steaua a cedat fără drept de apel, 0-3, pe terenul oltenilor de la SCM Craiova, în timp ce Arcada Galați a bătut cu același scor, acasă, pe Tricolorul Ploiești. În clasament, Zalăul are 4 puncte avans față de Craiova, Steaua și Arcada, iar lupta pentru titlu se anunță una interesantă în etapele care au mai rămas de disputat.

Municipal Zalău – CSM București 3-0 (15, 21, 20)

Arcada Galați – Tricolorul Ploiești 3-0 (27, 21, 16)

SCM Craiova – Steaua București 3-0 (19, 19, 20)

CSM Pașcani – CSM Roman 4-3 (2-1)

Fotbaliștii de la CSM Roman au pierdut cel de-al doilea meci consecutiv în campionat, după 3-4, vineri în deplasare cu CSM Pașcani, în etapa a 19-a din seria întâi a ligii a treia. Interesant este faptul că elevii lui Gabi Țapu au cedat la Pașcani cu același scor cu care au pierdut și în tur pe teren propriu. Vineri, la Pașcani, cele două formații au oferit un joc deschis și spectaculos, încheiat cu 7 goluri dar și cu alte ocazii la cele două porții. Gazdele lui Corneliu Costăchescu au condus tot timpul pe tabela de marcaj, au avut și 3-1 în repriza a doua, iar ultimul gol al întâlnirii a fost înscris de portarul de la Roman, Alexandru Hărăguță, care a închis tabela la 4-3 în cel de-al cincilea minut de prelungiri. Celelalte goluri ale oaspeților i-au aparținut lui Florean, care a marcat în prima repriză din penalty, și Dutciuc, care a punctat în minutul 85. După eșecul de vineri, CSM Roman rămâne fără victorie în retur, cu 27 de puncte se menține pe poziția a șaptea în clasament, iar runda viitoare va evolua pe teren propriu cu Știința Miroslava. Noul lider în seria întâi este AFC Hărman, care s-a impus cu 3-0, la masa verde, în partida de acasă cu SC Bacău, și a profitat de faptul că AFK Miercurea Ciuc a stat în această etapă

Rezultate, etapa XIX

Știința Miroslava – Atletico Vaslui 5-0 (1-0)

AFC Hărman – SC Bacău 3-0, neprezentare

AFC Odorheiu Secuiesc – Aerostar Bacău 0-1 (0-0)

Avântul Valea Mărului – Sporting Liești 3-2 (1-1)

Metalosport Galați – Olimpic Cetate Râșnov 1-1 (1-1)

Sportul Chișcani – Olimpia Râmnicu Sărat 2-1 (0-1)

Experiența a învins determinarea

Futsal Ceahlăul – Colțea Brașov 3-5 (2-1)

Futsal Ceahlăul Piatra Neamț a înregistrat cea de-a doua înfrângere în campionat, după 3-5, sâmbătă pe teren propriu cu Colțea Brașov, în etapa a 14-a a ligii a doua de fotbal în sală. Din păcate, elevii lui Gabi Bucur au pierdut o confruntare pe care au condus-o de fiecare dată până în minutul 30, au avut 2-1 la pauză iar concluzia este aceea că experiența jucătorilor brașoveni s-a impus în cele din urmă în fața determinării fotbaliștilor pietreni, deoarece Avram și compania au făcut un joc foarte bun în fața celei de-a doua clasate, au condus cu 2-0 după reușitele lui Avram și Dumitru, iar apoi au avut 3-1, în urma golului lui Todiresei. Ardelenii au egalat la 3, în minutul 30, pe fondul mai multor atacuri ratate ale gazdelor, și au marcat golurile 4 și 5 în același minut, 34.

S-a terminat 5-3 pentru Colțea Brașov, spre dezamăgirea băncii tehnice a pietrenilor. „Am întâlnit o echipă valoroasă, dar rămânem cu senzația că puteam obține mai mult de la acest joc. Plătim tribut unor momente de lipsă de concentrare în fața unui adversar care a știut să speculeze“, a spus după meci Cristi Vornicu, președintele de la Futsal Ceahlăul. După eșecul de sâmbătă, gruparea pietreană a rămas cu 27 de puncte pe poziția a treia în clasament, iar runda viitoare va juca în deplasare cu Pro-Tineret Sighișoara. Într-o altă partidă din etapa a 14-a, Inter Gheorghieni a învins cu 16-1 pe Blue Angel Cristian Brașov.