Adversara Ceahlăului a bătut la Constanța

*Interviu cu atacantul spaniol Manuel Bleda Rodriguez de la Ceahlăul

Adversara de sâmbătă a celor de la Ceahlăul Piatra Neamț, SC Bacău, a produs surpriza etapei a 22-a în liga a doua de fotbal, după ce marți seară, în ultimul joc al rundei, s-a impus cu 1-2 pe terenul Farului din Constanța. Gazdele au deschis scorul în repriza a doua prin Pătulea, însă Vraciuși Corban au întors rezultatul în favoarea Bacăului, în decurs de doar 30 de secunde, după ce au marcat în minutele 65 și 66. După victoria de pe litoral, formația lui Cristi Popovici și-a asigurat în mare măsură prezența în play off, având în acest moment 32 de puncte, tot atâtea câte are și Farul. Cele două echipe se află pe locurile 5 și 6, iar formația de pe poziția a șaptea, ACS Berceni, are 29 de puncte. SC Bacău este formația din seria întâi care a adunat cele mai multe puncte în partidele din deplasare, 22, iar sâmbătă va juca pe teren propriu cu Ceahlăul Piatra Neamț, grupare care se află în continuare pe ultimul loc în ierarhia seriei întâi. Echipa lui Maccoppi, Digherași Chertic nu a mai pierdut de 3 meciuri, iar în această perioadă a înregistrat tot atâtea rezultate de egalitate, 1-1 cu Brăila, 3-3 la Pojorâta și 0-0 acasă cu Rapid CFR Suceava. Ceahlăul arată fără doar și poate mai bine în acest retur, decât în prima parte a sezonului, echipa începe să se închege, însă toată lumea așteaptă un prim succes al favoriților. Compartimentul cel mai deficitar pare a fi cel ofensiv, acolo unde tinerii Lupei, Nedelcu și Mateiciuc mai au ceva de muncit pentru a ajunge la o oarecare maturitate în joc. Clubul l-a achiziționat în urmă cu două săptămâni pe atacantul spaniol, Manuel Bleda Rodriguez, care a debutat în jocul de la Pojorâta și care a lăsat o impresie mai mult decât pozitivă. Atacantul de 25 de ani, născut la Valencia, a contribuit la toate cele 3 goluri ale pietrenilor, fiind cel care a scos cele două lovituri de la 11 metri, dar și lovitura liberă din care a marcat Margină. După o experiență la mai multe echipe din țara natală, dar și în străinătate, Manuel Rodriguez a venit cu multă încredere și mult optimism la Piatra Neamț, formație pe care vrea să o ajute să se salveze de la retrogradare.

Reporter: Manuel, ai ajuns ultimul la echipă, ce poți să ne spui despre tine și cum ai ajuns la Piatra Neamț?

Manuel Rodriguez: Așa e, am ajuns ultimul, sper ca fanii să fie mulțumiți de fotbalul jucat de mine. Un agent de jucători, de aici din Spania, mi-a vorbit despre posibilitatea de a veni aici, iar eu am decis că este o alegere bună.

Rep.: Ce știi despre fotbalul românesc?

M.R.: Despre fotbalul românesc cunosc doar de echipele din prima ligă, dar impresia mea a fost una bună încă din prima zi. Piatra Neamț mi se pare un loc frumos pentru a trăi. Echipa este tânără, dar dacă vom continua să muncim cum o facem acum ne vom îndeplini obiectivul.

Rep.: Ai debutat pozitiv în tricoul Ceahlăului, cu o evoluție lăudabilă la Pojorâta?

M.R.: Mi-ar fi plăcut să debutez cu o victorie, dar ținând cont de dificultatea jocului, nici o remiză nu este un rezultat rău. Este păcat că nu am reușit să marchez, dar va trebui să muncesc în continuare și sper să marchez cât mai repede primul gol în tricoul Ceahlăului. Nivelul competiției din liga a doua mi se pare unul bun. Cu fiecare zi ce trece, echipa din Piatra Neamț este mai unită, jucătorii evoluează din ce în ce mai bine. Eu cred că jocul nostru se va îmbunătăți cu fiecare zi.

Rep.: Cu ce coleg te înțelegi cel mai bine?

M.R.: Cu toți coechipierii mei mă înțeleg bine. În afară de limba spaniolă, vorbesc puțin și engleză, și cred că avem o comunicare bună.

Rep.: Mai e puțin până la finalul sezonului, puteți recupera punctele față de Oțelul și să ajungeți în play out?

M.R.: Cred că vom depăși această situație. Eu văd echipa în stare să câștige fiecare meci. Părerea mea este să luăm fiecare meci în parte și asta cred că este maniera de a face lucrurile bune.

Rep.: Ți-ai propus un obiectiv personal la Ceahlăul, un anumit număr de goluri?

M.R.: Obiectivul meu personal este să pot face ca Ceahlăul să rămână în liga a doua. Cred că echipa își va îndeplini obiectivul și va evolua și sezonul viitor în eșalonul 2 din România. Nu vreau să pun o cifră la numărul de goluri, vreau doar să marchez cât mai multe goluri posibile pentru ca echipa să își îndeplinească obiectivul. Vreau de asemenea să invit fanii în număr cât mai mare la meciurile de acasă. Împreună cu ajutorul lor vom reuși.

Un succes și două eșecuri pentru junioarele III

Handbalistele junioare III de la Piatra Neamț au obținut o victorie și au suferit două înfrângeri la primul turneu de sală zonal, care a avut loc la finele săptămânii trecute la Buhuși. Elevele pregătite de antrenorii Andreea Savin și Ovidiu Țoc junior au început foarte bine competiția de la Buhuși, și în primul meci au obținut o victorie concludentă și categorică în fața vecinelor de la LPS Roman. S-a terminat 42-24 pentru gruparea pietreană, care a dominat partida de la un capăt la altul, grație unei evoluții aproape perfecte atât în faza de apărare cât și în atac. La pauză a fost 24-12, iar la final, LPS Piatra Neamț a câștigat la o diferență de o diferență de 18 goluri. Din păcate, jocul bun din prima zi nu a mai fost repetat și în duelul cu LPS Iași, iar junioarele III pietrene au cedat la o diferență de 7 goluri, scor 22-29, după ce la pauză au fost conduse cu 7-15. În cel de-al treilea meci, Baiu și compania au cedat cu 26-30 în fața fetelor de la LPS Vaslui, liderul din seria întâi. Handbalistele de la Piatra Neamț au jucat destul de curajos în fața formației de pe primul loc, la pauză a fost doar 17-16 pentru Vaslui, pentru ca la final, liderul să se impună la o diferență de 4 goluri. Partida cu LPS Suceava nu s-a mai jucat, și astfel LPS Piatra Neamț a încheiat turneul de la Buhuși cu 3 puncte din 9 posibile și se menține în continuare pe locul 5 în clasament, cu șanse minime de a mai prinde locul 4, ultimul care duce la primul turneu semifinal. „La Buhuși am jucat cu primele două clasate, LPS Iași și LPS Suceava, echipe cărora nu le-am făcut față decât o repriză. Jocul echipei noastre a fost destul de bun, însă lipsa de experiență și absența a două jucătoare importante, Andra Mocanu și Irina Pavel, ne-au privat de două puncte în ceea ce privește talia. Suferim un pic la acest capitol, privind talia, și asta s-a văzut. Teoretic mai avem șanse de a prinde turneul semifinal, ne despart 4 puncte de CS Sport Onești, dar oricum vrem ca la ultimul turneu să ne luăm revanșa în fața formației oneștene. Avem o generație frumoasă, însă lotul a suferit mai multe modificări, în condițiile în care o serie de sportive au renunțat, iar altele au trecut la un nivel ridicat de vârstă“, a spus antrenoarea Andreea Savin după turneul de Buhuși.

La competiția din week-end-ul trecut, LPS Piatra Neamț s-a bazat pe următorul lot de jucătoare: Teona Ionică și Alexandra Tudor – portari, Petronela Dâdă, Andreea Radu, Luiza Petrariu, Ștefania Baiu, Andreea Câmpeanu, Irina Țugui, Cristina Tănase, Anca Ionescu, Bianca Leonte, Alexandra Grădinaru și Ema Bicăjanu, jucătoare de câmp.

Ultimul turneu zonal rezervat junioarelor III va avea loc în perioada 25-27 martie, cel mai probabil tot la Buhuși. Atunci, elevele Andreei Savin și Ovidiu Țoc junior vor întâlni pe CSS Bacău, HC Buhuși și CS Sport Onești.

Rezultate, turneu Buhuși

LPS Piatra Neamț – LPS Roman 42-24 (24-12)

LPS Piatra Neamț – LPS Iași 22-29 (7-15)

LPS Piatra Neamț – LPS Vaslui 26-30 (16-17)

HCM Roman a trecut de HCF Piatra Neamț

HCM Roman – HCF Piatra Neamț 37-20 (21-11)

Handbalistele de la HCM Roman s-au impus la o diferență de 17 goluri, scor 37-20, de HCF Piatra Neamț în cel de-al doilea meci al primei zile la turneul amical care are loc în aceste zile în orașul de la malul Moldovei. Echipa de Ligă Națională a fost superioară fetelor lui Dan Valentin, a condus la pauză cu 21-11, iar la final a câștigat cu 37-20. În primul meci al zilei, HC Zalău a câștigat cu 30-27 duelul cu CSM Bistrița, liderul din seria a doua a diviziei A, formație care este cu un pas în Liga Națională. La pauză, handbalistele de la Zalău au condus cu 18-12. Aseară în etapa a doua, HCF Piatra Neamț a jucat cu HC Zalău, iar gazdele de la Roman au dat piept cu CSM Bistrița.