Nicio surpriză

Miercuri s-au disputat partidele rundei intermediare cu numărul 25 în eșalonul 4 fotbalistic, etapă în care s-au consemnat 5 victorii ale formațiilor gazdă și 3 ale oaspeților. Nici în această etapă, în care s-au marcat numai puțin de 52 de goluri, nu s-a consemnat nicio surpriză, principalele favorite la locurile de play off obținând victorii facile atât pe teren propriu, cât și în deplasare.

Scorul etapei s-a înregistrat la Ion Creangă, acolo unde liderul Voința s-a impus cu 10-2 în confruntarea cu juniorii de la LPS Roman, după ce la pauză scorul a fost 8-0 pentru gazde. Succes facil și pentru Victoria Horia, care a câștigat cu 8-0 meciul de acasă cu cealaltă reprezentantă a LPS-ului din Piatra Neamț, după ce la pauză a condus cu 5-0. După această victorie, gruparea din Horia pare a-și fi consolidat poziția a patra în clasament, ultima care duce în play off, după ce echipa de pe locul 5, Bradul Roznov, a pierdut miercuri cu 1-2 în deplasarea de la Bicaz, cu Cimentul. În acest moment, cu 5 etape rămase de disputat până la finele sezonului regulat, între Horia și Roznov există o diferență de 7 puncte, destul de greu de remontat de fotbaliștii de la Bradul. Succes și pentru a doua clasată, Speranța Răucești, care a trecut cu 4-2, pe teren propriu, de Tineretul Cândești, după ce la pauză elevii lui Cosmin Bocăneț conduceau cu 1-0.

Și cealaltă formație din careul de ași, Bradul Borca, s-a impus cu 3-1 în deplasarea de Rediu, cu Voința din localitate, toate cele 4 goluri fiind marcate în prima repriză.

Etapa a 26-a a ligii a patra se va disputa sâmbătă, cu o zi mai devreme datorită sărbătorilor de Paște, după următorul program: Zimbrul Pâncești – Voința Rediu, LPS Piatra Neamț – Unirea Tămășeni, LPS Roman – Voința Dobreni, Cimentul Bicaz – Speranța Răucești, Bradul Borca – Victoria Horia, Bradul Roznov – Zimbrul Vânători Neamț, Tineretul Cândești – Moldova Cordun și Teiul Poiana Teiului – Voința Ion Creangă.

Rezultate, etapa 25

Unirea Tămășeni – Moldova Cordun 2-5 (2-4)

Speranța Răucești – Tineretul Cândești 4-2 (1-0)

Victoria Horia – LPS Roman 8-0 (5-0)

Voința Rediu – Bradul Borca 1-3 (1-3)

Voința Ion Creangă – LPS Roman 10-2 (8-0)

Voința Dobreni – Teiul Poiana Teiului 1-8 (1-5)

Cimentul Bicaz – Bradul Roznov 2-1 (1-1)

Zimbrul Vânători Neamț – Zimbrul Pâncești 2-1 (1-1)

Teiul II Poiana Teiului, exclusă din campionat

La finele săptămânii trecute s-au jucat și meciuri din eșalonul 5 fotbalistic, iar în etapa a 13-a din seria a doua s-au consemnat mai multe probleme. În primul rând, pentru 3 neprezentări alternative, Teiul II Poiana Teiului a fost exclusă din campionat, ultima situație de acest gen înregistrându-se la meciul de la Târgu Neamț, acolo unde fotbaliștii de la Teiul nu s-au prezentat la duelul cu Steel-Man din localitate. Conform regulamentului, rezultatele înregistrate până acum de Teiul II se păstrează, iar restul meciurilor până la finalul sezonului se vor omologa cu 3-0 pentru adversare. Tot în seria a doua, meciul dintre Vulturul Costișa și Stejarul Țibucani s-a întrerupt în minutul 25, la scorul 8-1 pentru gazde. Oaspeții au venit cu doar 8 jucători la meci, 2 dintre ei au fost eliminați și, cum regulamentul spune că o echipă trebuie să aibă în teren minim 7 jucători, partida a fost întreruptă, iar rezultatul a fost omologat cel stabilit în acel minut, adică 8-1 pentru formația din Costișa. Etapele 12 și 14 în cele două serii se vor juca sâmbătă, 30 aprilie, de la ora 11, cu o zi mai devreme decât era stabilit inițial.

Rezultate, etapa 11, seria I

Viitorul Ruginoasa – Arsenal Văleni 3-4 (0-2)

Voința Bozieni – Siretul Doljești 1-1 (1-1)

Stejarul Stănița – Voința Botești 1-2 (1-2)

Voința Valea Ursului – Unirea Dulcești 5-2 (2-1)

Rezultate, etapa 13, seria II

Flacăra Brusturi – Ozana Timișești 7-0 (2-0)

Voința Dochia – Zorile Urecheni 1-4 (1-2)

Vulturul Costișa – Stejarul Țibucani 8-1, rezultat stabilit în minutul 25

Steel-Man Târgu Neamț – Teiul II Poiana Teiului 3-0, neprezentare

Olimpia Grințieș – Viitorul Podoleni 8-0 (4-0)

Calificare la pas

Danubius Galați – HCM Roman 16-33 (5-19)

Handbalistele de la HCM Roman s-au calificat fără emoții în sferturile de finală ale Cupei României, după victoria lejeră de miercuri după amiază, 33-16, reputată în deplasare cu Danubius Galați, din prima fază a acestei competiției. Elevele antrenorilor Florentin Perași Viorel Lazăr au evoluat pe terenul câștigătoarei seriei întâi din divizia A, Danubius Galați, care a promovat în Liga Națională, însă nu au avut niciun fel de probleme să se impună la un scor destul de categoric. Oaspetele, mult mai experimentate, au început tare duelul de la malul Dunării și s-au desprins decisiv încă din start, iar la pauză aveau deja un avantaj de 14 goluri pe tabelă, scor 19-5. Pe fondul unei replici modeste din partea gazdelor, Toskovicși compania au mărit turația în repriza a doua, iar la final s-au impus fără probleme la o diferență de 17 goluri, scor 33-16. În urma acestui succes, HCM Roman s-a calificat în faza superioară a Cupei României, între primele 8 echipe din țară, etapă care se va desfășura pe data de 11 mai, iar tragerea la sorți va avea loc miercuri, 4 mai, la sediul federației de specialitate.

Final-four-ul acestei competiții se va desfășura în sistem turneu în zilele de 19 și 20 mai.

Gruparea de la malul Moldovei a avut rezultate frumoase în Cupa României, după ce a disputat finala în urmă cu 2 ani, pierdută cu 21-23 în fața celor de la HCM Baia Mare. În sezonul trecut, fetele de la Roman au fost eliminate în optimi de Dunărea Brăila, după ce a pierdut cu 13-16 în deplasare. În sferurile de finală ale Cupei României s-au mai calificat Unirea Slobozia, Rapid București, HCM Baia Mare, SCM Craiova, Dunărea Brăila, HC Zalău și CSM București.