Unic nu se regăsește și a coborât pe loc de play out

unic3Universitatea Cluj – Unic Piatra Neamț 3-1 (-19, 22, 19, 15)

Voleibalistele de la Unic Piatra Neamț nu se regăsesc pe acest final de sezon regulat și au ajuns la cea de-a treia înfrângere consecutivă în campionat, după 1-3, sâmbătă, în deplasare, cu Universitatea Cluj, din etapa a 20-a a diviziei A1.

Din păcate, cele 3 eșecuri au venit în fața unor contracandidate la locurile 5-8, Penicilina Iași, CSM Lugoj și Universitatea Cluj și, după insuccesul din Ardeal, Unic a coborât pe poziția a noua în ierarhia internă, loc care duce la turneul play out pentru evitarea retrogradării. Elevele antrenoarei Mihaela Voivod nu au lăsat deloc impresia că pot pierde pe terenul formației de la locul 11, după ce au început perfect confruntarea, câștigând destul de clar primul set, la 19.

Actul al doilea, unul echilibrat, a fost adjudecat de elevele lui DănuțCiontoș, la 22. Câștigarea setului le-a ridicat foarte mult moralul studentelor de la U Cluj, care au jucat foarte bine în actele 3 și 4 și, pe fondul unei evoluții palide din partea vizitatoarelor, s-au impus la 19 și 15.

Universitatea Cluj s-a impus în final cu 3-1 și după victoria de sâmbătă a început să spere că mai poate prinde locul 10, loc care îi va permite în play out să joace două din cele 3 meciuri cu Municipal Craiova pe teren propriu.

De partea cealaltă, fetele de la Unic au fost depășite în clasament de Penicilina Iași și au nevoie de rezultate pozitive în ultimele două jocuri, cu Municipal Craiova, în deplasare, și Medicina Târgu Mureș, pe teren propriu, pentru a mai prinde play off-ul. Sâmbătă, 12 martie, Hambeleși compania vor evolua tot în deplasare cu Municipal Craiova.

Rezultate, etapa 20

Universitatea Cluj – Unic Piatra Neamț 3-1 (-19, 22, 19, 15)

Rapid București – Știința Bacău 0-3 (-13, -8, -13)

Dinamo București – CSM București 3-1 (24, -23, 21, 20)

Penicilina Iași – Medicina Târgu Mureș 2-3 (23, -13, -15, 22, -11)

CSM Lugoj – Municipal Craiova 3-1 (19, -21, 16, 11)

Fără surprize pe semicerc

Știința Bacău – LPS Piatra Neamț 41-22 (21-11)

Cimentul Bicaz – CSU Suceava 23-49 (11-27)

Formațiile nemțene de handbal, LPS Piatra Neamțși Cimentul Bicaz, nu au reușit să producă nicio surpriză în meciurile din etapa a 18-a, cu Știința Bacău, respectiv CSU Suceava, două dintre echipele care au șanse mari să promoveze în Liga Națională. La Bacău, elevii antrenorilor Rita și Stelian Bursuc au dat o replică destul de bună formației gazdă, cel puțin în primul sfert de oră al meciului. În minutul 14, cele două combatante se aflau la egalitate, scor 8-8, însă a urmat o perioadă bună a gazdelor, care s-au desprins decisiv grație lui Câmpan, iar la pauză, Știința conducea deja cu 21-11. Băieții lui Bogdan Voica au controlat în totalitate și repriza a doua, iar la final s-au impus la o diferență de 19 goluri, scor 41-22. Cel mai bun marcator de la gazde a fost Hanțanu, cu 7 goluri, iar Câmpan și Buinenko au înscris câte 6 goluri. De la LPS Piatra Neamț, cel mai eficient jucător a fost Buștihan cu 6 reușite, Lăpușneanu, Chirilă, Drugă și Rușeanu au înscris câte 3 goluri, Ciocoiu 2, Lari și Usturoi câte un gol. După eșecul de la Bacău, LPS Piatra Neamț a rămas cu 15 puncte pe locul 8 în ierarhia seriei A, iar runda viitoare va susține derby-ul nemțean cu Cimentul Bicaz. Bicăjenii au cedat și ei cu 23-49 confruntarea de pe teren propriu cu a doua clasată, CSU Suceava, după un joc controlat în totalitate de bucovineni. Oaspeții au condus cu 8-1 la Bicaz, apoi cu 17-4, pentru ca la pauză să aibă un avantaj de 16 goluri pe tabelă, 27-11. Elevii lui Sorin Baciu nu au putut ține pasul cu adversarul nici în partea a doua, iar la final Cimentul a pierdut cu 23-49 și a suferit astfel cea de-a 15-a înfrângere stagională.

„A fost un antrenament bun pentru noi și totodată o șansă de a evolua mai mult pentru jucătorii tineri din lotul nostru. Sunt mulțumit de cum au jucat băieții, chiar dacă este destul de greu să facem o comparație între valoarea celor două echipe“, a spus la final antrenorul oaspeților, Răzvan Bernicu.

Cel mai bun jucător de la CSU Suceava a fost pietreanul Rareș Bursuc, autor a 8 goluri. După succesul de duminică, băieții lui Răzvan Bernicu au rămas pe 2 în clasament, cu 41 de puncte, în timp ce Cimentul rămâne pe ultimul loc cu minus un punct.

Rezultate, etapa 18

Dobrogea Sud – Vicov Bucovina 59-16 (27-7)

Poli Iași – CS Buzău 29-23 (13-12)

Atletico Alexandria – GSIP Moreni 51-27 (24-11)

CSU Târgoviște – Farul Constanța 18-39 (10-18)

Punctul de moral

Punctul obținut de Ceahlăul, după 1-1 pe teren propriu cu Dacia Unirea Brăila, este unul de moral pentru jucătorii pietreni, în tentativa lor de a se salva de la retrogradare. Concluzia generală după confruntarea de sâmbătă a fost una unanimă, și anume că FC Ceahlăul arată mult mai bine decât în prima parte a sezonului și că se află pe un drum ascentent.

Egalul cu brăilenii l-a mulțumit și pe principalul Maccoppi, deși tehnicianul italian crede că echipa lui ar fi putut câștiga duelul de sâmbătă. „Da, sunt mulțumit, în sensul că puteam și câștiga meciul. Sincer, acea lovitură din preajma careului, eu nu am văzut-o, din care oaspeții ne-au egalat. În afară de primele 15 minute, când noi am făcut o serie de greșeli de ordin tehnic, am făcut un meci bun contra unei echipe foarte bune. Trebuie să fim mulțumiți acum și trebuie să ne îmbunătățim jocul în continuare. Să nu fi primit gol până la pauză, era cu adevărat important. Efectiv o minge câștigată de noi, arbitrul a decis să dea fault, a fost foarte bun Frunză, care a executat cu stângul foarte bine, felicitări, el ne-a produs frica. După atâtea înfrângeri, am adus acasă un punct , suntem moderați, mulțumiți. La Călărași am întâlnit o echipă foarte bună, astăzi am jucat mai bine, sunt mulțumit de organizarea jocului, ar fi trebuit să câștigăm meciul cu Brăila, nu am reușit pentru că am întâlnit o echipă organizată, care a făcut totul pentru a se întoarce acasă cu 3 puncte. Sunt mulțumit, la sfârșit publicul a aplaudat prestația echipei, am vrut să opresc jucătorii la mijlocul terenului pentru a saluta publicul, pentru participarea la spectacol. Sper ca și sâmbăta viitoare să fie numeros și să ne susțină pe acest drum dificil. Noi avem nevoie de toți, avem nevoie de un ambient pozitiv pentru acești băieți. Astăzi jucătorii se gândeau că vor câștiga partida, poate că acel gol primit am fi putut să-l evităm pentru că fault nu a fost. Sunt mulțumit de prestația echipei“, a spus după meci principalul StefanoMaccoppi.

Ceahlăul a ajuns la 9 puncte, mai are de recuperat 3 față de Oțelul Galați, iar miercuri va juca în deplasare cu Bucovina Pojorâta.

Eveniment

Flori pentru doamnele și domnișoarele de la CJ și Prefectură

Așa cum ne-au obișnuit de mai mulți ani, jucătorii echipei de volei VCM LPS Piatra Neamț le-au făcut și în acest an o surpriză frumoasă doamnelor și domnișoarelor de la Prefectură și de la CJ Neamț. Însoțiți de directorul executiv Constantin Niță și de antrenorul Nicu Buruș, voleibaliștii pietreni au mers prin birourile celor două instituții și au acordat flori reprezentantelor sexului frumos cu ocazia zilei de 8 Martie. Sportivii pietreni le-au urat acestora să aibă o primăvară cât mai frumoasă, iar doamnele și domnișoarele i-au încurajat, le-au transmis să facă meciuri cât mai bune și să se salveze de la retrogradare. Volei Club nu a jucat week-end-ul trecut pentru că Tomis Constanța s-a retras din campionat, iar sâmbătă dispută un joc important, în deplasare, cu Universitatea Cluj.