HCM Roman a demolat Craiova

SCM Craiova – HCM Roman 17-22 (8-13)

Handbalistele de la HCM Roman au depășit pasa mai puțin bună din ultima perioadă și au reușit a doua victorie consecutivă în campionat, după 22-17, duminică, în deplasare cu SCM Craiova, în etapa a 18-a a Ligii Naționale. Elevele antrenorilor Florentin Perași Viorel Lazăr nu au avut niciun fel de emoții și probleme în a obține cele 3 puncte în această deplasare, pe terenul unei formații care a evoluat mult sub așteptări. Fetele de la Roman au controlat partida din minutul 1 până în minutul 60, timp în care au condus în permanență pe tabela de marcaj, în primul rând și grație unei evoluții bune a portarului, Victoriya Tymoshenkova, cea care a avut 18 intervenții reușite, inclusiv o aruncare de la 7 metri. Începutul foarte bun de meci al echipei de la malul Moldovei le-a destabilizat complet pe elevele Simonei Gogârlă, care în primele 24 de minute au reușit contraperformanța de a marca doar 4 goluri. A fost 11-4 pentru HCM Roman în acel minut, pentru ca la pauză să aibă 5 goluri avantaj pe tabelă, scor 13-8. Evoluția bună a vizitatoarelor a continuat și în repriza a doua, a fost 16-8, în minutul 38, 21-15, în minutul 55, pentru ca la final tabela să arate 22-17 pentru gruparea de la malul Moldovei, care astfel și-a trecut în cont cel de-al doilea succes consecutiv, după cel de săptămâna trecută cu Universitatea Cluj.

„Punctul nostru forte în acest meci a fost faza de apărare, având în vedere că am început foarte bine jocul, luând doar 4 goluri în primele 24 de minute. Am avut o disciplină în joc și rigoare tactică ce au dat roade. Fetele au respectat ce am pregătit în această săptămână, au jucat cu atitudine, determinare, au muncit pentru fiecare minge, iar acest lucru nu poate decât să mă bucure. E o victorie frumoasă, pentru că la Craiova nu au mai câștigat decât echipele de top din campionat. Sper să menținem această consistență în joc, să abordăm și următoarele meciuri cu același angajament și să câștigăm cât mai multe puncte, în vederea îndeplinirii obiectivului propus. Dedic acest succes tuturor celor care au avut încredere în mine și în echipă“, a spus la final principalul de la Roman, Florentin Pera.

Cele mai eficace jucătoare de la Roman au fost Glibkoși Toskovic, ambele cu câte 7 goluri, iar Iuganu a marcat 3 goluri, Agrigoroaei 2, Chitacu, Druțuși Stoleru câte un gol. De la formația gazdă s-a remarcat Zivkovic cu 9 goluri.

„Și eu caut un răspuns și îmi este imposibil să înțeleg cum de am marcat doar 17 goluri, noi, care dădeam peste 21 de goluri pe meci. Îmi pare nespus de rău pentru spectatorii care au venit la meci și nu i-am mulțumit. Am jucat ce au vrut ele, nu am reușit să marcăm 1 la 1 cu portarul. De multe ori le spun fetelor ca noi să fim dirijorii, iar adversarele orchestră, să cânte cum vrem noi, astăzi a fost invers. Este cea mai dureroasă înfrângere de când am venit la Craiova. Una este să pierzi cu capul sus și alta e să pierzi cum am făcut-o noi. Adversarele și-au dorit mai mult victoria, noi, din păcate, nu știu cât ne-am dorit-o“, a spus afectată la final și antrenoarea de la Craiova, Simona Gogârlă.

După victoria de duminică, HCM Roman a ajuns la 32 de puncte și a urcat pe poziția a patra în clasament, în timp ce SCM Craiova a rămas cu 26 de puncte pe locul 7. Runda viitoare, Stoleru și compania vor evolua pe teren propriu cu CSM Ploiești.

Rezultate, etapa 18

CSM București – HC Zalău 33-21 (17-10)

HCM Baia Mare – Dunărea Brăila 26-22 (14-12)

Unirea Slobozia – HCM Râmnicu Vâlcea 21-23 (10-12)

Universitatea Cluj – Alba Sebeș 35-25 (16-10)

Măgura Cisnădie – Rapid București 29-33 (17-18)

CSM Ploiești – Corona Brașov 30-34 (16-19)

Debut nefast pentru echipele nemțene

LPS Piatra Neamț – CSU Suceava 23-37 (9-19)

Cimentul Bicaz – HC Buzău 23-33 (12-17)

Returul diviziei A de handbal masculin a fost unul nefast pentru cele două formații nemțene angrenate în seria A, LPS Piatra Neamțși Cimentul Bicaz. Din păcate, ambele echipe au întâlnit formații puternice din serie, care în acest sezon vor participa la barajul pentru promovarea în Liga Națională. Sâmbătă, la sala mică Polivalentă, tinerii handbaliști pietreni au întâlnit pe CSU Suceava, echipă care a retrogradat din Liga Națională, care se află pe locul 2 în clasament, și care are în componență 4 jucători care au crescut la Piatra Neamț, Spiridon, Acatrinei, C. Bursuc și R. Bursuc. Partida a fost dominată de la un capăt la altul de echipa oaspete, care a condus cu 19-9 la pauză, iar la final s-a impus cu 37-23. Cel mai eficient jucător de la gazde a fost Chirilă, cu 7 goluri, iar Bibirig a marcat de 4 ori, în timp ce de la suceveni s-a remarcat Burlacu cu 11 reușite. După succesul de la Piatra Neamț, CSU Suceava a ajuns la 34 de puncte și a rămas la două puncte în spatele liderului, Dobrogea Sud.

„A fost un meci în care am încercat să ne găsim ritmul de joc și să ne îmbunătățim unele aspecte tehnico-tactice în perspectiva partidelor cu Constanța și Știința Bacău“, a spus la final Răzvan Bernicu, antrenorul de la Suceava.

De partea cealaltă, elevii lui Stelian Bursuc au rămas pe 9, cu 12 puncte, iar runda viitoare vor juca tot pe teren propriu cu Poli Iași. Înfrângere și pentru băieții de la Cimentul Bicaz, care duminică au cedat la 10 goluri, scor 23-33, duelul de acasă cu CS Buzău. Elevii lui Sorin Baciu au încercat să se ridice la nivelul adversarului și au reușit pe alocuri în special în prima repriză. Cu un lot mult mai valoros, trupa din Crâng a avut 5 goluri avantaj la pauză, scor 17-12, avantaj pe care și l-a mărit în repriza a doua. S-a terminat 33-23 pentru oaspeți, care după succesul de duminică au ajuns la 27 de puncte și se mențin pe locul 4 în clasamentul seriei A. De partea cealaltă, handbaliștii de la Bicaz au rămas ultimii în ierarhia seriei, cu -4 puncte, iar în etapa a 15-a vor evolua în deplasare cu CSM II București.