3 din 6 puncte la Brașov

Echipa de fotbal în sală, Futsal Ceahlăul Piatra Neamț, a obținut 3 dintr-un total de 6 puncte la cel de-al doilea turneu de sală al ligii a doua, care s-a desfășurat la finele săptămânii trecute la Brașov. Elevii antrenorului Gabi Bucur au înregistrat o victorie și o înfrângere și după 4 meciuri jucate în actuala stagiune ocupă poziția a patra în clasament, cu 7 puncte. Următorul turneu de sală al ligii a doua va avea loc în perioada 31 octombrie – 1 noiembrie, cel mai probabil la Buzău, iar acolo pietrenii vor întâlni pe Luceafărul Buzău și Inter Gheorghieni.

Futsal Ceahlăul Piatra Neamț – United II Galați 5-2 (3-0)

Jucătorii de la Futsal Ceahlăul au început perfect competiția de la Brașov și sâmbătă, în prima zi, au obținut o victorie frumoasă și meritată cu 5-2 în fața echipei a doua a clubului United Galați, care sezonul trecut a câștigat campionatul la liga a doua. Elevii lui Gabi Bucur au început perfect duelul cu gălățenii și în minutul 2 conduceau deja cu 2-0, după golurile lui Grigorițăși Ichim. Până la pauză, pietrenii s-au desprins la 3-0, iar partea a doua au condus și cu 4-0. Adversarul a încercat să revină, a marcat pentru 1-4 și 2-4, însă pe final, când a scos portarul dintre buturi, fotbaliștii pietreni l-au taxat și au înscris ultimul gol al partidei, care s-a încheiat 5-2. Golurile echipei din Piatra Neamț au fost marcate de Grigorițăși Ichim, câte o dublă, și Vlad Apântei.

„A fost o evoluție foarte bună din partea echipei noastre, băieții au jucat cu multă concentrare, atât în apărare cât și în atac. Am dat-o repede în poartă, de două ori, când adversarul nici nu se trezise bine, și cred că asta a contat foarte mult. Am întâlnit o formație din Galați foarte bună, care a venit cu tot lotul la acest turneu, însă noi am fost mai buni și cred că victoria a fost una muncită și perfect meritată“, a spus antrenorul Gabi Bucur.

În celelate partide ale primei zile s-au consemnat rezultatele: Inter Gheorghieni – Bukovina Vicov 12-3, Luceafărul Buzău – Pro-Tineret Sighișoara 3-4, Colțea 1920 Brașov – Blue Angel Brașov 20-3 și Imperial Wet – Fortius 2014 6-1.

Futsal Ceahlăul Piatra Neamț – Imperial Wet Sfântu Gheorghe 1-7 (1-6)

Din păcate, formația din Piatra Neamț nu a mai reușit aceiași evoluție și în partida de duminică cu covăsnenii de la Imperial Wetși au pierdut în cele din urmă fără drept de apel cu 1-7. Scenariul a fost în mare parte același cu jocul din prima zi, numai că de această dată pietrenii au fost cei care erau conduși 0-2 încă din minutul unu și jumătate. Totuși, Futsal Ceahlăul a redus din handicap la 1-2, prin golul lui Grigoriță, și a avut ulterior o perioadă de joc foarte bună, însă a ratat 4 contraatacuri 3 contra 1 cu adversarul. De acolo s-a rupt totul, echipa din Sfântu Gheorghe a început să înscrie pe bandă rulantă și după 20 de minute conducea deja cu 6-1. În partea a doua nu s-au mai întâmplat foarte multe, decât un gol al celor de la Imperial Wet, iar meciul s-a încheiat 7-1, spre dezamăgirea antrenorului pietrean.

„Din păcate, duminică am jucat prost și am primit repede primele două goluri pentru că am făcut două greșeli în apărare. Puteam însă reveni la 1-2, însă mingea a refuzat să intre în poartă la 4 contraatacuri ale noastre și asta ne-a costat. La pauză m-am luat puțin de jucători pentru că puteam pierde foarte urât, însă rezultatul final a fost totuși unul destul de mare. Cei drept am întâlnit poate cea mai bună echipă din liga a doua, care avea banca de rezerve la valoarea titularilor și asta spune multe, în comparație cu noi care avem 4 sau 5 jucători mai vechi, dar și noi am jucat slab. Per total suntem mulțumiți cu aceste 3 puncte obținute la Brașov, suntem acolo în grafic, ținând cont de tinerețea lotului și de aspectul financiar, și vrem să facem în continuare partide cât mai bune pentru a acumula puncte“.

În celelalte meciuri de duminică s-au înregistrat rezultatele: United II Galați – Blue Angel Brașov 10-1, BukovinaVicov – Colțea 1920 Brașov 2-8, Fortius 2014 Buzău – Luceafărul Buzău 11-7 și Pro-Tineret Sighișoara – Inter Gheorghieni 3-4.

1.Inter Gheorghieni  4  4  0  0  51-8  12p

1. Imperial Wet Sfântu Gheorghe 4 4  0  0  28-6  12p
  2. United II Galați 4 3  0  1  24-8  9p
  3. Futsal Ceahlăul Piatra Neamț 4 2  1  1  16-13  7p
  4. Luceafărul Buzău 4 2  0  2  32-20  6p
  5. Colțea 1920 Brașov 4 2  0  2  30-23  6p
  6. Fortius 2014 Buzău 4 1  1  2  17-19  4p
  7. Pro-Tineret Sighișoara 4 1  0  3  8-18  3p