2 – 2 ca la fotbal

volei unicVoleibalistele de la Unic Piatra Neamţ au încheiat la egalitate, scor 2 – 2, partida amicală pe care au susţinut-o miercuri, în deplasare, cu colega de eşalon, Penicilina Iaşi. Cele două formaţii au decis să dispute 4 seturi, pe care şi le-au împărţit în mod egal, într-o partidă de verficare utilă pentru trupa din Piatra Neamţ. „A fost un test util, cred eu, pentru ambele combatante. Pe noi ne-a interesat în primul rând să vedem unde suntem, care ne este valoarea la ora actuală şi ce mai avem de corectat până la primul meci oficial. Fetele s-au mişcat destul de bine, sunt mulţumit de randamentul lor şi consider că ne aflăm în creştere de formă”, a spus principalul Marian Constantin. În testul de la Iaşi, Unic a evoluat cu Lorena Ciocian, Cristina Zanfir, Ioana Marin, Andreea Marin Iliescu, Ana Hambele, Ramona Elisei şi Alexandra Ciucu – libero, iar pe parcurs au mai intrat Alina Signeanu, Iuliana Matache, Yasmin Constantin şi Andreea Munteanu – libero. Cele două formaţii vor susţine un al doilea meci amical care va avea loc miercuri, la sala Polivalentă din Piatra Neamţ. Marţi, cu o zi înainte, Unic va juca un amical şi cu echipa de ligă a doua, Ştiinţa Miroslava, partidă în care tehnicienii pietreni vor folosi jucătoarele care au evoluat mai puţin până acum.

Volei masculin

Speră la revanşă

Voleibaliştii de la VCM LPS Piatra Neamţ susţin mâine, în deplasare, manşa retur din optimile de finală ale Cupei României cu Arcada Galaţi. Trupa lui Dan Gavril şi Nicu Buruş porneşte cu şansa a doua la calificare, după ce a pierdut manşa tur de pe teren propriu cu 2 – 3. Cu toate acestea, pietrenii sunt încrezători în şansa lor şi speră să întoarcă rezultatul la Galaţi. Pentru a spera la calificarea în sferturi, Gavril şi compania sunt obligaţi să câştige la malul Dunării şi apoi să se impună şi în setul de aur. Partida cu Arcada Galaţi este ultima pentru Volei Club înainte de startul în campionat, de la finele săptămânii viitoare, din deplasare, cu Dinamo Bucureşti. Meciul dintre Arcada şi Volei Club se joacă sâmbătă, de la ora 17, şi va fi arbitrat de cuplul, Tudorache – Vasile. Învingătoarea din acest joc va întâlni în sferturi pe Tomis Constanţa. Unirea Dej s-a calificat deja în sferturi, după ce s-a impus în manşa retur cu 3 – 1 în faţa celor de la Baia Mare. În tur, Unirea se impusese şi în deplasare cu 3 – 2.