O adolescentă a vrut să moară de Dragobete

25/02/2018

O tânără din Roman a ajuns la spital, în ziua de 24 februarie, chiar de Dragobete, după ce a înghiţit 30 de tablet de Mydocalm. Salvarea a fost chemată de mama fetei. Femeia a constatat, după ce s-a certat cu tânăra, că aceasta s-a moleşit şi dădea semne de leşin.
Echipajul de salvare cu medic, de la Substaţia Roman, a găsit pacienta în stare de conştienţă. A fost preluată şi transportată la Spitalul Municipal de Urgenţă Roman, unde i s-au făcut spălături gastrice. Pacienta a rămas sub supraveghere medicală.
Potrivit medicilor, în caz de toxicitate acută, pot apărea convulsii, dispnee şi paralizie respiratorie. Mydocalm nu are un antidot specific. În caz de supradozare, se recomandă tratament simptomatic. Mydocalm se utilizează, de regulă, în tratamentul hipertoniei patologice a musculaturii striate, cauzate de afecţiuni neurologice organice -leziuni ale tractului piramidal, scleroza multiplă, accidente cerebrovasculare, mielopatie, encefalomielită.
Geanina NICORESCU

Lasa un comentariu