DIAZEPAMUL UCIGAŞ

13/09/2017

Un tânăr în vârstă de 29 de ani, din Bodeşti, a intrat în comă după ce a înghiţit 20 de tablet de Diazepam. Potrivit medicilor din UPU de la Spitalul Judeţean de Urgenţă Piatra Neamţ, pacientul care a încercat săşi pună capăt zilelor a fost adus cu salvarea în după-amiaza de 12 septembrie, în urma unui apel la 112. Conform prospectului, Diazepamul este recomandat pentru stări de anxietate în nevroze, stări depresive cu agitaţie şi afecţiuni diverse însoţite de tensiune psihică şi anxietate, dar şi în cadrul curei de dezintoxicare la alcoolici. În caz de supradozaj, ca în acest caz, medicamentul induce hipertensiune arterial, hipotonie muscular, deprimare respiratorie, mergând până la comă. În caz de supradozaj, se recomandă provocarea vărsăturilor sau, dacă pacientul şi-a pierdut conştienţa, spălătură gastrică şi administrarea terapiei adecvate situaţiei, într-o secţie de terapie intesivă. Pacientul din Bodeşti este ţinut la ATI pentru susţinerea funcţiilor vitale. Geanina NICORESCU

Lasa un comentariu