* Au participat 136 de șahiști, printre care trei mari maeștri, doi maeștri internaționali, un maestru FIDE și doi maeștri naționali
Cupa Orașului Bicaz la Șah s-a desfășurat în perioada 16-19 martie 2017 la Casa de Cultură din localitate. „În acest an partenerii Clubului de Șah Bicazul, în organizarea acestei competiții au fost Primăria Orașului Bicaz și CS Pro Logos. Mulțumesc domnului primar Nicolae Sălăgean și domnului Andreica Dorin pentru susținere!“, a declarat Sebastian Volcinsche, președintele Asociației Județene de Șah Neamț.
La competiție au participat 136 de șahiști, 1 din Grecia, 10 din Republica Moldova, iar ceilalți au reprezentat 30 de cluburi din România.
Au participat 3 mari maeștri, 2 maeștri internaționali, 1 maestru FIDE, 2 maeștri naționali.
Competiția s-a desfășurat în sistem elvețian pe parcursul a 7 runde, cu timp de gândire de 90 minute + 30 secunde increment pentru fiecare jucător.
Arbitrajul a fost asigurat de arbitrii internaționali Sebastian Volcinsche, Dinu-Ioan Nicula și arbitrul Cătălin Baban.
Premierea a fost făcută pe categorii de coeficienți valorici începând de la CIV 1001 până la ELO 2000, plus primele 5 locuri în clasamentul general.
Câștigătorul din acest an, marele maestru internațional Andrei Istrățescu, este locul 5 la nivel național, a reprezentat România la 6 olimpiade, a participat la 3 campionate europene cu echipa României, campion european de tineret U16. A reprezentat până în acest an Franța, iar CS Pro Logos a reușit sa-l readucă din acest an în România.
În perioada 24 martie – 2 aprilie se va desfășura la Călimănești Finalele Campionatului Național de Seniori și Senioare. Sebastian Volcinsche, arbitru internațional și președintele Asociației Județene de Șah Neamț va fi arbitru șef la finala de seniori.
Clasament general
GM Istrățescu Andrei – CSU Universitatea de Vest Timișoara
IM Bargan Sergiu – Republica Moldova
FM Daianu Cristian Clement – CS Otopeni
IM Filip Lucian Ioan – CS Sah Club Galați
GM Manolache Marius – CS Studențesc Medicina Timișoara
ELO 1001
Grosar Fabian – ACS Cavalerul Sf Gheorghe
Cojocaru Cătălin – CS Bicazul
Multu Alexandra – CS Bicazul
ELO 1002-1200
Moraru Florin – CS Micul Șahist Iași
Crețu Mihaela – CS Cimentul Bicaz
Apostol Ioan – CS Politehnica Iași
ELO 1201-1400
Bobric Mircea – CS Șah Suceava
Bargan Victoria – Moldova
Patraschiv Alexandru – CS Politehnica Iași
Grigore Andrei – ACS Philidor Iași
Baranciuc Alexandr – Moldova
ELO 1401-1600
Nicolau Gigi – Realitatea Huși
Vârgă Emilian – CS Cimentul Bicaz
Gurguiatu Sandu – CSM Focșani 2007
Ciocan Pavel – CS Bicazul
Turcu Vasile – CSM Pașcani
ELO 1601-1800
Groapă Aurelian – CS Cimentul Bicaz
Negureanu Valentin – CMS Speranța Focșani
Crăciun Constantin Bogdan – ACS Regional de Șah Nord Est Bacău
ELO 1801-2000
Telea Ștefan – CMS Speranța Focșani
Grigore Adrian – ACS Philidor Iași
Arghirescu Andrei – CS de Șah Alex Brașov. (M.B.)